Men's artistic

Mar08

Notts MA Floor and Vault Competition

Categories // Men's artistic

The Notts boys' Floor and Vault competition was held on Sunday 26 February 2012 involving boys from Notts Gymnastics Academy and Erewash Valley Gymnastics Club.  It was a very successful competition with lots of medals for the Notts boys.

Boys' Floor & Vault Comp.1
NAME CLUB COMPETITION VAULT FLOOR F&V Total F&V Rank RINGS P BAR HIGH BAR POMS PPP AA Total AA Rank
Senior Group 6 piece competition | 2 highest scores to count.
Andrew Smith N Senior FIG 15.10 14.20 12.60 29.30 1
Ben Taylor N Senior FIG 15.00 13.90 12.00 12.00 9.30 10.40 28.90 2
Jake Houtby N Senior FIG 13.70 12.50 26.20 3
Isaac Glenn N Senior FIG 13.50 11.60 11.40 12.60 10.70 11.40 26.10 4
Joshua Avallone N Senior FIG 14.00 12.00 26.00 5
Sampson Pan N Senior FIG 11.90 12.30 24.20 6
Matthew Liddiard N Senior FIG 12.80 12.80 7
                             
U14 6 piece competition |   2 highest scores to count.
Luke Pearce N U14 Code 13.60 12.30 10.30 10.40 9.80 9.80 25.90 1
Andrew Plant N U14 Code 12.60 11.80 11.20 11.30 9.80 4.70 24.40 2
Robin Woodward N U14 Code 12.20 10.60 22.80 3
Euan Broughton N U14 Code 11.90 10.10 22.00 4
GB U12 Group |
Tyla-Jae Curtis N GB U12 - 6 Piece 12.90 12.90 25.80 1 11.30 11.90 10.50 11.80 71.30 1
Matthew Boardman N GB U12 - 6 Piece 12.80 12.40 25.20 2 11.00 12.30 10.70 11.40 70.60 2
Sam Plant N GB U12 - 6 Piece 12.60 11.30 23.90 3 10.40 12.10 10.20 9.40 66.00 3
Thomas Morley N GB U12 - 6 Piece 12.40 11.50 23.90 3 23.90 4
Conor McGrath N Elite Grades L2 9.40 8.90 18.30 1 9.10 8.70 9.40 9.80 8.60 63.90 1
Jacob Clark N Elite Grades L2 9.60 8.70 18.30 1 8.40 8.30 9.00 8.00 7.00 59.00 3
Peter Keynes N Elite Grades L2 9.40 8.70 18.10 3 9.00 8.60 7.90 9.60 8.35 61.55 2
Jacob Ward N Elite Grades L2 9.50 7.30 16.80 4 8.70 6.50 8.70 9.30 7.80 57.80 4
Henry Richards N Elite Grades L2 9.10 6.60 15.70 5 8.10 5.50 8.90 8.10 7.10 53.40 5
Joshua Newstead N Elite Grades L1 9.70 9.00 18.70 1 8.70 9.30 9.00 8.90 9.00 63.60 1
Indi Watson N Elite Grades L1 8.40 8.70 17.10 2 8.00 7.00 8.30 8.30 6.70 55.40 2
Joel Milner N Elite Grades L1 9.40 7.20 16.60 3 8.70 8.70 6.70 7.40 6.20 54.30 3
Cameron Chow N Club Grades 9.90 9.00 18.90 1 6.90 4.80 7.70 8.00 46.30 5
Calum Hutchison N Club Grades 9.70 9.10 18.80 2 9.10 8.90 8.70 8.70 8.70 62.90 1
Alfie Woodward N Club Grades 9.50 8.90 18.40 3 7.70 7.20 7.60 8.70 8.30 57.90 2
Matthew Benton N Club Grades 9.40 8.10 17.50 4 7.20 4.70 7.00 8.10 6.60 51.10 4
Frazer Deabill N Club Grades 9.30 8.10 17.40 5 8.50 7.50 8.10 8.10 7.80 57.40 3
Cameron Storey N Club Grades 9.50 7.70 17.20 6 6.70 2.60 7.20 7.20 40.90 7
Flynn Caines N Club Grades 9.70 6.30 16.00 7 8.70 5.10 5.10 6.40 41.30 6
Dominic Rodgers N Club Grades L1 U9 9.60 8.50 18.10 1 8.60 9.10 7.50 9.40 8.25 60.95 1
William Parmenter N Club Grades L1 U9 9.40 8.40 17.80 2 8.20 8.30 8.65 7.60 6.70 57.25 2
Oliver Hinnells N Club Grades L1 U9 9.10 7.90 17.00 3 8.10 8.20 8.25 7.50 6.75 55.80 3
Isaac Fraser N Club Grades L1 U9 8.90 7.90 16.80 4 8.30 8.20 7.50 8.40 6.05 55.25 4
Louis de Caprio N Club Grades L1 U9 8.70 7.30 16.00 5 8.10 7.80 7.30 5.00 6.75 50.95 5
Luke Harrington N Club Grades L1 U8 9.20 8.30 17.50 1 8.20 7.30 7.65 7.60 7.30 55.55 3
Joshua Stevenson N Club Grades L1 U8 9.40 8.00 17.40 2 6.90 7.60 7.30 7.10 7.20 53.50 6
Finlay Hutchinson N Club Grades L1 U8 9.10 7.50 16.60 3 7.60 8.40 7.90 8.30 7.45 56.25 2
Liam Jury N Club Grades L1 U8 8.40 8.10 16.50 4 5.80 8.60 8.35 7.70 7.10 54.05 5
Joseph Ward N Club Grades L1 U9 9.10 7.40 16.50 4 7.70 8.50 8.85 7.50 6.50 55.55 3
Jack Holborough N Club Grades L1 U8 8.30 8.10 16.40 6 8.90 9.00 8.25 9.10 7.35 59.00 1
Jacob Warren N Club Grades L1 U8 8.40 7.20 15.60 7 6.30 7.40 6.95 6.90 7.25 50.40 7
Josh Rawsthorne N Club Grades L1 U8 8.70 6.70 15.40 8 6.00 7.00 6.50 6.70 5.10 46.70 8
NAME CLUB COMPETITION VAULT FLOOR F&V Total F&V Rank
Izak leech N County Code - Open 12.30 11.25 23.55 1
Ryan Cane N County Code - Open 12.10 11.40 23.50 2
Duncan Hinchley N County Code - Open 12.30 11.00 23.30 3
Callum Allen E County Code - Open 12.10 9.80 21.90 4
Oliver Swinson E County Code - U12 12.60 11.90 24.50 1
James Jowett E County Code - U12 12.00 9.60 21.60 2
Sam Daykin E County Code - U12 10.70 10.90 21.60 2
George Swinson E County Code - U12 11.40 10.10 21.50 4
Matt Watson E Level 1 - U12 9.40 9.00 18.40 1
Ewan Moody E Level 1 - U12 8.40 8.60 17.00 2
Ben Emery E Level 1 - U12 8.40 7.75 16.15 3
Fraser Burton N Level 1 - U12 7.50 7.90 15.40 4
Jonah Pates N Level 1 - U12 8.00 7.00 15.00 5
Max Thatcher N Level 1 - U12 8.10 6.60 14.70 6
Joseph Morley N Level 1 - U12 7.70 6.90 14.60 7
Toby Harrison E Level 1 - U12 7.30 7.30 14.60 8
Jonty Ireton N Level 1 - U8 8.20 8.10 16.30 1
Sonny Chapman N Level 1 - U8 8.10 8.10 16.20 2
Leo Harby E Level 1 - U8 7.30 8.00 15.30 3
William Thornton E Level 1 - U8 7.50 7.50 15.00 4
Finn Dineen E Level 1 - U8 6.90 7.70 14.60 5
Ben Brown N Level 1 - U8 7.20 7.10 14.30 6
Dylan Samson E Level 1 - U8 6.80 7.30 14.10 7
Sebastian Yorkstone N Level 1 - U8 7.10 6.90 14.00 8
Raphael Matthews N Level 1 - U8 7.00 6.90 13.90 9
Matteo Rollini N Level 1 - U8 6.30 6.70 13.00 10
Bailey Yates N Level 1 - U7 7.05 8.60 15.65 1
Tobi Watson N Level 1 - U7 7.40 7.20 14.60 2
Leo Hoggard N Level 1 - U7 7.65 5.60 13.25 3
Connor Heard N Level 1 - U7 7.70 5.45 13.15 4
Rowouan Blair N Level 1 - U7 7.85 4.45 12.30 5
Rhys How E Level 1 - U7 7.65 4.00 11.65 6
Adam Brook-Eelbaz E Level 1 - U7 7.50 4.00 11.50 7
Eric Tevekeliyski N Level 1 - U6 7.60 7.65 15.25 1
Colbi Curtis N Level 1 - U6 7.50 7.70 15.20 2
Tommy Farrell N Level 1 - U6 7.60 7.10 14.70 3
Jonty White N Level 1 - U6 7.40 7.30 14.70 3
Kaydon Kennedy N Level 1 - U6 7.40 6.65 14.05 5
Charlie Gardner N Level 1 - U6 7.15 6.30 13.45 6
Harrison Cook N Level 1 - U6 6.65 4.20 10.85 7
ZacWatson N Level 1 - U6 6.30 4.00 10.30 8
Mar08

East Midlands Setwork Competition

Categories // Men's artistic

The East Midlands Setwork competition, which comprises selection for the Club Grade teams, is on Saturday 24 March at New College Leicester - more information from Sue.

Mar08

MA English Championships 2012

Categories // Men's artistic

The boys and girls competed alongside each other at the English Championships at the new Europa Centre with Notts gymnasts from MA and WA having a successfull weekend.

In the MA Boys' competition, Matt Boardman, Tyla-Jae Curtis and Sam Plant were competing in their first national voluntary competition and after some wobbles on the first couple of pieces, they performed very well to finish the competition in style.  Tyla finished in 11th place on 67.0, Matt in 12th on 66.8 and Sam in 16th on 65.8.  Matt also won the bronze medal on floor with a very polished performance scoring 13.05.

img 0835

In the Senior competition, Andy Smith was competing as a guest and came 1st on floor and 3rd on pommels in the guest category.  In the Under 18 competition, Matt Liddiard came 4th on pommels and Isaac Glenn came 11th overall with 10th place on rings and parallell bars, Josh Avallone came 22nd overall. In the Junior competition,  Andrew Plant came 18th overall with 10th place on floor and Luke Pearce came second on floor and high bar and 3rd on pommels in the guest category.

Nov14

Notts County Gymnastics Workshop

Categories // Men's artistic

Twisting Somersaults

Notts County Gymnastics is running a workshop for coaches from all Notts affiliated clubs.  The workshop is on Twisting Somersaults and will be held on Saturday 3 December 2011 at East Midlands Gymnastics Centre from 6.30pm to 8.30pm.  Cost is £10 per person.  Places are limited so to book a place please contact Sue Snelgrove - email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or phone 07751964839.

Sep18

Bronze medal for Andy Smith

Categories // Men's artistic

Men's British Championships

img_0040

Andy Smith and Jake Houtby competed in the Senior Men's British Championships at Stoke on Trent on Saturday 17 September.  Both had good competitions with Andy coming 9th overall and Jake 16th.  Andy also won bronze on floor and qualified for the Masters Final, in which he came 8th.

<<  31 32 33 34 35 [3637  >>  

Links

BG logo with prop colour - 100px

East Midlands Region - 100px

NGA Olympic Gymnasts

downie-sisters-bronze-team-world-champions-2015 - 100px

Sam Oldham - 100px

Offical sponsors